Projekty

SUTRIP (Supercell TRacks and Intensity Project)

Projekt se zakládá na pozorování vývoje supercelárních buněk na území ČR v kombinaci s vývojem na radarových / družicových snímcích a záznamem projevů nebezpečných jevů, které byly s těmito buňkami spojeny. Velkou pomocí pro tento projekt jsou hlášení a dokumentace pozorovatelů, případně lovců bouřek. Veškerá data, včetně drah supercel se zaznamenávají do Google map. Mapy jsou zatím dostupné jen pro interní účely ale od roku 2018 plánujeme jejich generování na naše webové stránky.

OSTEXP (OverShooting Tops EXPeriment)

Projekt se zabývá pozorováním tzv. přestřelků do tropopauzy, které se vyskytují v rámci rozvinutých bouřkových oblaků, porovnáním dokumentace s radarovými, družicovými daty, hlášením nebezpečných jevů a terénem, nad nímž se vyskytly.

OROSTREP (OROgraphic STorms REsearch Project)

Projekt je založen na pozorování vlivů orografie a lokálních vlivů na vzestupný proud konvekce, tvořící bouřky. Cílem je zjistit, v jakých podmínkách propuká konvekce, za jakých terénních podmínek bouřky dosahují největší síly a kde naopak slábnou. Základem jsou pozorování a dokumentace bouřkových jader v různých stadiích vývoje bouřkových buněk a zachycení terénu, nad kterým se bouřka nachází.

SUCORS (SUpercellar Characteristics On Rain Showers)

Tento výzkum se zaměřuje na pozorovaní přeháněk v advekčním prostředí, při situaci lehce labilního zvrstvení vzduchu a dobré dynamické podpoře. Při výskytu tohoto jevu se zohledňují, jak lokální podmínky, tak vliv orografie a topografie. Hlavní podstatou je hledání fyzických i optických paralel a prokázání součinnosti mezi tímto typem konvekčních přeháněk a bouří s rotujícím vzestupným proudem

Experimentální předpověď bouřek

Od samotného počátku se naše organizace věnuje experimentální předpovědi bouřek. Od této doby prošel systém vydávání předpovědí mnoha změnami, díky čemuž nyní disponujeme moderním systémem, který umožňuje rychlou reakci na změnu podmínek pro rozvoj konvektivních jevů nad naším územím. Cílem tohoto projektu není varování obyvatelstva ale zkoumání vlivů na předpověď bouřek, jako jsou např. odchylky numerických modelů, pochopení jednotlivých vlivů na dynamiku atmosféry a tím i podmínek pro předpokládaný rozvoj vertikální oblačnosti.

Průzkum škod s podezřením na možný výskyt tornáda

V případě podezření na výskyt tornáda se naši členové vydávají na průzkum škod a sběr informací, z kterých vyhodnocují, zda-li se jednalo o tornádo nebo jiný jev, spojený např. s tzv. straight-line winds (derecho, downburst, húlava…). Od roku 2012 jsme provedli celkem 12 průzkumů, z kterých jsme 3 vyhodnotili jako výskyt tornáda.